FAQ – czyli co musisz wiedzieć o instalacji przydomowej
Po czym poznać mądrego i oszczędnego właściciela domu? Po zbiorniku na gaz propan na jego działce!
Jeśli rozważasz to rozwiązanie na pewno masz wiele pytań z tym związanych.
Znajdziesz tu odpowiedzi na większość z nich.
Jakie są zalety instalacji grzewczej na gaz propan?
Już kolejny sezon ogrzewanie gazem propan jest tańsze od węgla i gazu ziemnego, co daje wymierne oszczędności. Co więcej instalacja jest całkowicie bezobsługowa, estetyczna i ekologiczna, w przeciwieństwie do ogrzewania węglem.
Jaki zbiornik wybrać podziemny czy naziemny?
Wybór zbiornika uzależniony jest od parametrów działki oraz rodzaju podłoża. Każdy rodzaj zbiornika posiada wymagania techniczne dotyczące odległości od linii energetycznych, granic działki, studzienek kanalizacyjnych, budynków.
Jakiej pojemności zbiornik wybrać dla swojego domu?
Dom do 150 m2 – zbiornik 2700 l
Dom do 350 m2 – zbiornik 4850 l
Dom powyżej 350 m2 – zbiornik 6400 l
Nawet dla mniejszej powierzchni domu warto rozważyć większy zbiornik, przynosi to same zalety – przede wszystkim tankowanie raz w roku w najlepszych cenach, możliwość uzyskania wyższych rabatów przy większym zamówieniu.
Ile trwa montaż?
Bez względu na to jaki zbiornik został wybrany przez Klienta, montaż trwa 1 dzień.
Z czego składa się instalacja?
Elementy instalacji to płyta zbrojona betonowa, uziemienie, zbiornik, komplet przyłącza do budynku, zawór, reduktor, skrzynka gazowa. Opcjonalnie gazomierz i detektor gazu.
Jakie dokumenty należy dostarczyć na starcie?
Do rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia niezbędne jest dostarczenie następujących dokumentów:
- mapa do celów projektowych,
- rzut parteru budynku,
- jeśli budynek jest istniejący opinia kominiarska,
- w przypadku nowego budynku zezwolenie na budowę,
- warunki zabudowy.
Jaki jest zakres usługi?
Standardowa usługa jest podzielona na dwa zakresy.
1) Najczęściej wybieraną opcją jest zamówienie projektu instalacji zewnętrznej wraz z kompleksowym jej wykonaniem, czyli do ściany budynku. Dodatkowo w zakres usługi wchodzi również wykonanie projektu przyłącza skrzynki gazowej do odbiornika wewnątrz domu.
2) Drugi zakres oferty obejmuje kompleksowe wykonanie instalacji zewnętrznej, jak i wewnętrznej połączone z właściwym doborem kotła gazowego. Przy wyborze pieca zawsze uwzględniamy powierzchnię domu licząc 12-13Kw mocy pieca na każde 100m2. W przypadku małego domu do 100m2 i małej liczby mieszkańców polecamy piec dwufunkcyjny a w przypadku większego domu polecamy jednofunkcyjny z zasobnikiem na wodę.
Niezależnie od wybranego zakresu usługi, nasza oferta obejmuje także pomoc przy złożeniu wszelkich wymaganych wniosków i innych formalności. Klient składa jedynie podpisy w odpowiednim Starostwie lub Urzędzie Miasta.
Czy lepiej wybrać zbiornik na własność czy dzierżawę?
Kluczową przewagą zbiornika na własność jest znacznie niższa cena gazu. Klient kupuje gaz w rynkowych cenach i sam dokonuje wyboru dostawcy. W przypadku dzierżawy cenę gazu (znacznie zawyżoną w stosunku do rynkowej) oraz dostawcę dyktuje umowa. Często niski nakład na starcie mylnie jest przyjmowany za atut dzierżawy, podczas gdy już od trzeciego roku eksploatacji na zdecydowany plus wychodzą właściciele zbiorników na własność.
Ile rocznie będzie kosztowało ogrzanie domu?
Zużycie gazu zależy od kilku czynników min. powierzchni domu, ilości mieszańców, wykończenia domu, preferowanej temperatury pomieszczeń, jakości tankowanego gazu. Średnio jednak przyjmuje się zużycie 14l/m2. Przykładowo dla domu o powierzchni 200 m2 to koszt ok. 4.340 zł. – to koszty porównywalne do ogrzewania węglem – tym samym rozprawiliśmy się z mitem, że ogrzewanie propanem jest drogie.
Tankowanie gazu – na co zwrócić uwagę?
Bezawaryjność instalacji i poziom zużycia w dużej mierze uzależnione jest od jakości tankowanego gazu. Dlatego przy każdej dostawie poproś dostawcę o certyfikat gazu wykonany przez akredytowane laboratorium w Polsce. U nas znajdziesz gaz najwyższej jakości, zawsze z zawartością czystego propanu powyżej 96%. Gaz jest wtedy w stanie odparowywać nawet w ekstremalnie niskich temperaturach, dzięki czemu Twój piec będzie działał bez zarzutu nawet podczas dużych mrozów. Nie daj skusić się niższą ceną. To z dużą dozą prawdopodobieństwa produkt gorszej jakości a nie czysty propan. Ta pozorna oszczędność może Cię dużo kosztować. Zwłaszcza w przypadku kiedy zużyjesz 5-10% więcej gazu lub Twój piec ulegnie uszkodzeniu. Nasze autocysterny posiadają również elektroniczne liczniki z informacją o wydanej masie towaru – Klient może łatwo sprawdzić, ile gazu faktycznie zatankował.
Czy instalacja na gaz jest bezpieczna?
Instalacja na gaz propan jest całkowicie bezpieczna. Niczym nie różni się od instalacji na gaz ziemny, w obu przypadkach gaz wchodzi do budynku w fazie lotnej. Bezpieczeństwo instalacji gazowej zapewnia odpowiednio dobrana do konstrukcji zbiornika armatura zabezpieczająca przed nagłym wzrostem ciśnienia. W sporadycznych przypadkach nieszczelności system wentylacji jest tak zaprojektowany, aby łatwo odprowadzić wydobywający się gaz na zewnątrz. Dodatkowo naszym Klientom oferujemy profesjonalny system detencji gazu – czujnik z elektrozaworem umieszczany na skrzynce gazowej, który przy najmniejszym wycieku od razu odcina dopływ gazu. Klienci mogą również zakupić bardzo czułe detektory, które w przypadku wycieku reagują sygnałem dźwiękowym i świetlnym.
Zbiornik jest również regularnie kontrolowany przez URZĄD DOZORU TECHNICZNEGO, który sprawdza przede wszystkim szczelność połączeń na zbiorniku i instalacji. Dodatkowo należy regularnie – przynajmniej raz w roku serwisować urządzenia gazowe tak, aby zapewnić im jak najdłuższą żywotność i wykrywać w porę wszelkie nieprawidłowości