Zalety i wady poszczególnych typów ogrzewania

Zastanawiasz się jakie ogrzewanie wybrać do swojego domu lub firmy?

Pomożemy dokonać Ci trafnego wyboru!

Poniżej możesz znaleźć garść informacji dotyczących najpopularniejszych sposobów ogrzewania domu. Zebraliśmy dla Ciebie wady i zalety ogrzewania na ekogroszek, olej opałowy, gaz ziemny oraz gaz płynny propan oraz porównaliśmy koszty rocznego zużycia każdego ze wspomnianych źródeł energii.

Węgiel kamienny i ekogroszek

Choć może się wydawać, że ogrzewanie węglem lub ekogroszkiem jest tanie, to posiada niewymierną liczbę wad w stosunku do zalet:

 • Niskie koszty ogrzewania
 • Duża i zanieczyszczona kotłownia. Wszechogarniający brud, sadze dym i pył uniemożliwiają zagospodarowanie pozostałego w kotłowni miejsca do innych celów.
 • Wysoki koszt budowy kotłowni i miejsca magazynowego na opał. Przybliżony koszt budowy 1 m2 to ok. 2000 zł!
 • Duży nakład prac przy obsłudze kotła: częste zasypywanie oraz czyszczenie, częste dokładanie opału nawet podczas Twojego urlopu!
 • Różny skład i jakość oferowanego ekogroszku, co powoduje pracę kotłów na nieoptymalnych parametrach i wzrost zużycia paliwa oraz zwiększoną korozyjność elementów.
 • Dla posiadaczy kuchni gazowych dodatkowym obciążeniem finansowym i czasowym jest zakup małych butli gazowych.

Należy również pamiętać, że ekogroszek z ekologią nie ma nic wspólnego!

Ogrzewanie węglem jest tanie a propan drogi? Obalamy mity!

Poniżej przedstawiamy Państwu wyliczenia porównawcze dla zużycia ekogroszku uważanego za najbardziej ekonomiczne paliwo grzewcze i gazu propan dla domu o powierzchni 200 m2:

Ilość ton wysokogatunkowego ekogroszku potrzebnego do ogrzania 200 m2 na cały rok: Ilość litrów czystego gazu propan potrzebna do ogrzania 200 m2 na cały rok:
ok. 4 tony w cenie 900 zł brutto za 1 tonę. ok. 2800 litrów w cenie średniej 1,53* zł brutto za litr.
Całościowy koszt opału (ekogroszek): 3.600 zł brutto
12 butli gazowych 11kg w cenie 480 zł
Całościowy koszt opału (gaz propan): 4.284 brutto

* uśredniona cena 1 litra w zakupie dla instalacji własnej klienta w III kwartale 2020 z uwzględnieniem rabatu dla stałych Klientów

Dokupując małe butle gazowe na potrzeby kuchni różnica na korzyść węgla zanika!

Olej opałowy

 • Wysokie koszty ogrzewania i konieczność użycia innego źródła ciepła np. kominka, aby je obniżyć.
 • Duża kotłownia oraz dodatkowe miejsce na składowanie pojemników z olejem.
 • Bezobsługowy, ale bardzo kosztowny i skomplikowany system grzewczy, który wymaga częstych przeglądów, czyszczenia i napraw.
 • Często wyczuwalny zapach oleju opałowego, co również nie pozwala na zagospodarowanie miejsca w kotłowni np. na pralnie lub składzik.
 • Użytkowanie wiąże się także z naliczaniem opłat środowiskowych

Gaz ziemny

 • Podczas spalania nie powstaje sadza czy popiół, a powstające spaliny są czyste.
 • Kotły na gaz są kompaktowe i zajmują mało miejsca.
 • Jednym z większych problemów jest podłączenie do sieci gazowej, która ma ograniczony zasięg i na mniej zurbanizowanym terenie jej prowadzenie jest dla gazowni zupełnie nieopłacalne.
 • W ostatnich latach zauważa się wzrost ceny tego paliwa, a klienci są obciążani dodatkowo comiesięczną opłata abonamentową

Gaz płynny propan

Dla wszystkich tych, którzy nie mają podłączenia do sieci gazowej lub koszt przyłącza i dodatkowe opłaty stałe i zmienne są za wysokie, polecamy ogrzewanie domu gazem płynnym propan:

 • Ekologiczne i wbrew panującym mitom tanie ogrzewanie
 • Wysoka wartość opałowa propanu
 • Kompaktowe, eleganckie i estetyczne kotły, których dodatkową zaletą jest kompletna bezobsługowość
 • Mała kotłownia, w której z powodzeniem można mieć pralnie i suszarnie, gdyż propan nie powoduje osadzania się brudu sadzy oraz nie wydziela nieprzyjemnego zapachu
 • Brak możliwości montażu pieca w piwnicy, jednak ze względu na małe rozmiary i czystość kocioł można zamontować w kuchni, łazience lub wiatrołapie
 • Konieczność montażu zbiornika gazowego na działce, jednak dostępne są zbiorniki podziemne, które pozwolą na maksymalne zagospodarowanie działki. Zbiorniki naziemne można zakamuflować ogrodzeniem lub obsadzić krzewami.
 • Z jednego zbiornika można zasilić kocioł służący do ogrzewania powierzchni użytkowej i podgrzewania wody, jak również podłączyć kuchenkę gazową, czy grill gazowy.

Roczne koszty ogrzewania

Dla potwierdzenia opłacalności posiadania własnej instalacji na gaz propan – przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie rocznych kosztów ogrzewania w zależności od źródła energii:

WĘGIEL  GAZ PROPAN
(zbiornik na własność)  
GAZ ZIEMNY  OLEJ OPAŁOWY  GAZ PROPAN
(dzierżawa od koncernów)
 Wartość opałowa paliwa  28 MJ/kg  25 MJ/l  34 MJ/m3  35,7 MJ/l  96 MJ/ m3
 Ilość zużytego paliwa  4.000 kg  2.800 l  2.206 m3  2.100 l 729 m3
 Cena jednostkowa paliwa  0,900 zł/kg  *1,53 zł/l  1,37 zł/m3  3,20 zł/l  12 zł/m3
 Opłaty abonamentowe   **480 zł    2.500 zł/rok  –  600 zł/rok
 Cena ogrzewania w ciągu roku  4.080 zł  4.284 zł  5.522,22 zł  6.720 zł  9.348 zł

* uśredniona cena 1 litra w zakupie dla instalacji własnej klienta w III kwartale 2020 z uwzględnieniem rabatu dla stałych Klientów
** roczny koszt zakupu butli gazowych do zasilania kuchenki (12 butli 11 kg)
Tabela przedstawia koszt rocznego zapotrzebowania na ogrzanie domu o powierzchni 200 m2 w sezonie grzewczym 2019/2020.

Firma CHEM-LINE zatrudnia wykwalifikowaną kadrę specjalistów służących radą i pomocą przy doborze instalacji dla każdego rodzaju inwestycji z gazem płynnym, naszą misją jest przede wszystkim przekonanie klientów, że instalacja gazowa nie musi być już utożsamiana z bardzo wysokimi kosztami zakupu opału. Niestety taki pogląd przez lata był utrwalany przez politykę cenową dużych koncernów gazowych, gdzie cena litra była i jest prawie dwukrotnie wyższa niż ceny rynkowe.

My oferujemy Państwu komfort i luksus instalacji grzewczej bazującej na urządzeniach prawie całkowicie bezobsługowych, czystych i ekonomicznych, opalanych paliwem ekologicznym i dostępnych u nas w cenach opartych o ceny hurtowe.

Jeżeli dokonałeś właściwego wyboru, poznaj kilka pomocnych wskazówek dotyczących budowy instalacji gazowej na gaz propan i skontaktuj się z naszym doradcą!

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z naszymi doradcami!

Formularz kontaktowy:

IMIĘ I NAZWISKO *

ADRES EMAIL *

TELEFON *


* pole wymagane

Przeczytaj - to ważne! Regulacja dotycząca ochrony danych osobowych to nowe rozporządzenie, które ma pomóc w ochronie tych ważnych informacji. Jednak ogranicza to znacznie możliwość informowania Cię o bieżących ofertach i promocjach. Dlatego tak ważne jest abyś zapoznał się ze wszystkimi poniższymi zgodami na przetwarzanie danych i je zaakceptował. Pozwoli to nam na stały kontakt z Tobą. Zapewniamy, że Twoje dane są wykorzystywane przez Chem-Line Trade jedynie w opisanych tam celach.

ZAZNACZ WSZYSTKO
true Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Chem-Line Trade Sp. z o.o. (KRS: 0000306387) danych osobowych w zakresie: imienia lub imion, nazwiska, adresu poczty elektronicznej, numeru telefonu, adresu korespondencyjnego. *
W ramach zgody możemy skontaktować się z Panią / Panem celem zaproszenia do kontaktu i przedstawienia oferty.
true Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany adres poczty elektronicznej informacji marketingowych od Chem-Line Trade Sp. z o.o. (KRS: 0000306387).
W ramach zgody możemy przesłać do Pani / Pana drogą elektroniczną informacje marketingową w zakresie ofert sprzedaży instalacji gazowych, fotowoltaicznych oraz gazu.
true Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany adres poczty elektronicznej informacji handlowych od Chem-Line Trade Sp. z o.o. (KRS: 0000306387).
W ramach zgody możemy przesłać do Pani / Pana drogą elektroniczną ofertę produktową w zakresie ofert sprzedaży instalacji gazowych, fotowoltaicznych oraz gazu.
true Wyrażam zgodę na wykorzystanie przez Chem-Line Trade Sp. z o.o. (KRS: 0000306387) numeru telefonu dla celów marketingu bezpośredniego towarów i usług.
W ramach zgody możemy podjąć z Panią / Panem kontakt w formie połączenia telefonicznego, wiadomości tekstowej lub/i multimedialnej w zakresie ofert sprzedaży instalacji gazowych, fotowoltaicznych oraz gazu.